Mala i srednja poduzeća potiču rast Egipta
Ponuda usmjerena na digitalizaciju koju je banka ALEXBANK uputila malim poduzećima pomoći će u transformaciji zemlje
30/11/2021
Kao banka iz privatnog sektora, ALEXBANK je neobična po tome što je njezinih 179 poslovnica prisutno u svih 27 guvernorata osim jednog.
„Snaga banke leži u maloprodaji, mikrofinanciranju te malim i srednjim poduzećima s posebnim naglaskom na poljoprivrednom sektoru.“ Dante Campioni, glavni izvršni direktor banke ALEXBANK, smatra kako je banka predvodnik upravo u ovom području što ju čini ključnom za egipatske ambicije.
Razlog tomu djelomično leži u činjenici da je Campioni radio u malim poduzećima, izgradivši karijeru u maloprodaji, veleprodaji i investicijskom bankarstvu u Aziji i Europi, uključujući London i Italiju.
Prvi je banci skrenuo pozornost na ovaj segment tržišta. „Italija i Egipat slični su po tome što ondje prevladavaju mala i srednja poduzeća, a ne velike korporacije“, kaže. „To nam je donijelo prednost.“
"Snaga banke leži u maloprodaji, mikrofinanciranju te malim i srednjim poduzećima s posebnim naglaskom na poljoprivredni sektor."
Dante Campioni, glavni izvršni direktor, Alexbank
Međutim, prodor banaka u Egiptu još je uvijek na niskoj razini, a Campioni tvrdi da tek otprilike trećina egipatskog stanovništva ima otvoren račun u banci. „Nalazimo se u situaciji u kojoj imamo premalo banaka za stanovnike i poduzeća“, kaže. „Stoga imamo nekoliko izvrsnih prilika za približavanje klijentima kojima možemo ponuditi ono što zaista očekuju od banke.“
„Transformacija se brzo odvija,“ tvrdi Campioni, „a pospješuje ju Središnja banka Egipta koja je aktivno usmjerena na nedovoljno zastupljene segmente gospodarstva.“
Sama banka ALEXBANK nastala je uspješnom privatizacijom državne banke 2006. g. Grupa Intesa Sanpaolo stekla je 80 % udjela, a ostatak pripada Ministarstvu financija (ministarstvo zastupaju dva člana u upravnom odboru).
Prije nekoliko godina Središnja banka Egipta naložila je usmjeravanje najmanje 20 % ukupnih bankovnih kredita malim i srednjim poduzećima do 2019. g. ALEXBANK je jedna od samo nekoliko banaka koja je ostvarila navedeni cilj. Minimum je podignut na 25 % do kraja 2022., a Campioni tvrdi da je banka ALEXBANK „nadomak ostvarenju cilja“.
Banka ALEXBANK uspješna je u ovom području i zbog toga što je stvorila čvrstu mrežu voditelja poslovnog odnosa. „Uložili smo velik napor da smanjimo potrebnu dokumentaciju i automatiziramo postupke odobravanja kredita,“ kaže Campioni. Digitalizacija i automatizacija ključne su za transformaciju banke. Za nekoliko tjedana banka će primijeniti prvi u nizu potpuno automatiziranih sveobuhvatnih tijekova rada koji će klijentima novac učiniti dostupnijim u mnogo kraćem roku“, navodi Campioni.
Kada se mala i srednja poduzeća obrate banci, „žele brzi odgovor. Donedavno je u Egiptu to moglo potrajati mjesecima.“ Novi tijek rada skraćuje vrijeme odgovora s otprilike četiri tjedana na 48 sati.
„To je ključno za gospodarski rast,“ tvrdi Campioni. „Jedan od mojih bivših klijenata, proizvođač strojeva za prehrambenu industriju, rekao mi je da je jedna tvrtka htjela kupiti njegove proizvode, ali tek za osam mjeseci, nakon što uštede dovoljno novca.“
„Ovo je očigledni primjer jaza između malih i srednjih poduzeća te banaka, kao i mogućnosti dobrog kreditnog postupka da ubrza gospodarski rast. Čim poduzeća ulože sredstva, krenu zapošljavati radnike i proizvoditi hranu, više će doprinijeti rastu BDP-a.“
Banka je također dio sveopćeg trenda povećanja vidljivosti. „Neprimjetnost i isključivo gotovinsko poslovanje odličan su način da si uskratite dobit“, tvrdi Campioni. „Vlada je uvela mnoštvo poreznih poticaja i oslobođenje od poreza kako bi potaknula mala i srednja poduzeća da povećaju svoju vidljivost. Mi smo dio ovoga cjelokupnog plana da izvučemo poduzeća iz sive ekonomije.“
Egipat je također donio nove zakone radi pojednostavljivanja birokracije i poticanja digitalizacije. „Još je mnogo posla pred nama,“ kaže Campioni, „ali postoji dobra volja i vlada nam izlazi ususret.“
Egipat je uložio značajna sredstva u infrastrukturu. Primjerice, navodi Campioni: „Kad sam tek došao, struja je predstavljala veliki problem. A sada država potpisuje ugovore s Grčkom o izvozu električne energije, a isto pokušava i sa Saudijskom Arabijom i Sudanom.“
Pokrenute su inicijative za promet u urbanim područjima i izgrađuju se pametni gradovi, uključujući novi pametni glavni grad.
Egipat ima mlado stanovništvo, oko 60 % mlađe je od 30 godina, a 80 % ima manje od 45 godina, stoga je prisutnost pametnih telefona velika. Zbog toga je Egipat pogodan za razvoj digitalnih usluga.
„Nije sve savršeno i postoje prepreke, jasno,“ opisuje Campioni egipatsko tržište, „ali ostvaren je velik napredak i planira se daljnji razvoj. Ovo tržište moglo bi biti zanimljivo i privlačno mnogim inozemnim tvrtkama.“