ČUVAJTE I NE DIJELITE SVOJE VJERODAJNICE!
Ključeve svojeg doma sigurno ne biste olako predali u ruke nepoznatoj osobi. Isto je i s vjerodajnicama: upravo njih prevaranti nastoje pribaviti kako bi nesmetano pristupili vašim računima i ostvarili nezakonitu materijalnu korist.
Što je vjerodajnica?
Vjerodajnica je sredstvo dokazivanja (prepoznavanja) elektroničkog identiteta (npr. korisničko ime, jednokratna lozinka generirana mobilnim tokenom, čitačem kartica ili tokenom, digitalni certifikat i sl.).
Postupajte oprezno sa svojim vjerodajnicama, podacima svoje kartice i osobnim podacima!
NIKAD ih ne dijelite drugima tijekom telefonskog poziva, ne upisujte putem poveznica i ne skenirajte QR kodove u pristiglim e-porukama, SMS-ovima ili chatovima.
Internetske prijevare
Prevaranti vrebaju na svakom koraku s ciljem krađe vaših osobnih podataka i vjerodajnica.
Informirajte se o najčešćim oblicima prijevara.
PRIJEVARE NA WEB OGLASNICIMA
Prevaranti se često lažno predstavljaju kao kupci proizvoda kojega oglašavate na web oglasniku i šalju vam lažnu poveznicu za primitak uplate ili poveznicu na neku od poznatih dostavnih službi kako bi upisali svoje osobne podatke, podatke o kartici i vjerodajnice. Time mogu nesmetano pristupiti vašem online bankarstvu i kreirati naloge za isplatu s računa.
Za uplatu koju trebate primiti kupcu je dovoljno poslati samo IBAN svojeg računa. NIKADA ne trebate upisivati korisnički broj, jednokratnu zaporku ili PIN!
ULAGANJA U KRIPTOVALUTE
ZANEMARITE primamljive ponude za brzom zaradom ulaganjem u kriptovalute!
Prevaranti će vas pokušati uvjeriti da ćete primiti uplatu s osnova ulaganja u kriptovalute te traže vjerodajnice vašeg PBZ digitalnog bankarstva za provođenje uplate ili inzistiraju na preuzimanju aplikacije s nepoznatih izvora. Na taj način mogu pristupili vašem online bankarstvu i ukrasti novac s vašeg računa.
Važno! Nikada ne preuzimajte aplikacije s nepoznatih izvora i na nagovor nepoznatih osoba! Mobilnu aplikaciju PBZ digitalno bankarstvo preuzmite isključivo iz provjerenih trgovina aplikacija (Google Play Store, App Store, Huawei AppGallery).
PRIJEVARE PUTEM SMS-a
Prevaranti kontaktiraju žrtve SMS-om, putem WhatsAppa ili Vibera predstavljajući se kao članovi obitelji ili bliski prijatelji i traže novac. Takve poruke obično sadrže poveznicu ili privitak prema zlonamjernom softveru. Prepoznajte prijevaru:
- Neobični zahtjevi za novac: Oprezno ako primite poruku koja zahtijeva novac, posebno ako je poruka navodno od člana obitelji ili prijatelja koji inače ne komunicira na taj način.
- Prisutnost poveznica ili privitaka: Sumnjive poveznice ili privici u poruci mogu biti pokušaj instaliranja zlonamjernog softvera na vaš uređaj.
- Gramatičke i pravopisne pogreške: Prijevare često sadrže greške u tekstu koje mogu ukazivati na to da poruka nije autentična.
- Hitnost i pritisak: Ako poruka stvara osjećaj hitnosti ili vas pritišće da odmah reagirate, to može biti znak prijevare.
- Provjerite izvor poruke: Ako poruka dolazi s nepoznatog ili sumnjivog broja, to može biti dodatni znak upozorenja.
PRIJEVARE NA DRUŠTVENIM MREŽAMA
Napadač iskorištava vaše osjećaje kako bi došao do podataka kojima će moći ukrasti vaš novac. Ta vrsta prijevare nije nešto za što čujemo samo na televiziji već se može dogoditi svima!
Prevaranti često zatraže financijsku potporu za plemenite svrhe, poput donacije za određenu svrhu, a zatim vas pokušavaju uvjeriti da im podijelite svoj korisnički broj i jednokratnu lozinku za internetsko bankarstvo kako bi ubrzali svoje transakcije i lako postigli svoje ciljeve. Ne vjerujte im! Ako je potrebno, zatražite pomoć!
PRIJEVARE U IME BANKE
Prevaranti često kontaktiraju klijente s informacijom o blokiranom pristupu online bankarstvu. Pri tome vas navode da pristupite poveznici na kojoj ćete unijeti svoje osobne i kartične podatke te vjerodajnice za ponovnu aktivaciju online bankarstva. Međutim, to je samo početak za pristup vašim financijama i isplatom novca s vaših računa.
BANKA VAS NIKAD neće tražiti osobne podatke, podatke o karticama, stanju računa i/ili druge povjerljive informacije preko telefonskog poziva, e-poruke, SMS poruke, mobilnih aplikacija ili društvenih mreža!
Informirajte se!
Više informacija o najnovijim oblicima prijevara i kako ih prepoznati potražite na internetskim stranicama Hrvatske udruge banaka.